АВАРГА А.СҮХБАТ ГИШҮҮНИЙ ТӨРСӨН АХ ТОД МАНЛАЙ УЯАЧ А.БАТСҮХ “ШИНЭ” НАМААС НЭР ДЭВШИНЭ

2020-05-11 173

УИХ-ын тухай хуулиар сонгуульд өрсөлдөх нам, эвслүүд нэр дэвшигчдээ энэ сарын 10-15-ны хооронд тодруулж, СЕХ-нд мэдүүлэх ёстой. 2020 оны Улсын Их Хурлын  сонгуульд нийт 15 нам, 4 эсвэл, 200 гаруй бие даагч оролцох хүсэлт гаргаж, батламжаа авсан. Тэгвэл “Шинэ” нам хамгийн түрүүнд буюу өчигдөр /2020.05.10/ 21 аймаг, 9 дүүргийнхээ Орон нутгийн зөвлөлийн хурлыг цахимаар зохион байгуулж, тойрог тойргийнхоо нэр дэвшигчдийг тодруулжээ. Тус нам нь УИХ-ын 2020 оны сонгуульд “Шинэ Эвсэл”  болж оролцохоо мэдэгдсэн.

Хамгийн сонирхолтой нь энэ эвслийн 35 нэр дэвшигчийн нэрс дотор УИХ-ын гишүүн, Далай аварга А.Сүхбатын төрсөн ах, Тод манлай уяач Агваансамдангийн Батсүхийн нэр багтсан байна. Тэрбээр Төв аймагт нэр дэвшихээр болсон байна.

1 Хан-Уул Лувсанвандангийн Болд УИХ-ын гишүүн, ШИНЭ намын Төв зөвлөлийн дарга
2   Эрдэнэдэлгэрийн Түвшин ХУД-ийн Засаг даргын орлогч
3   Лхагвадоржийн Ариунаа Удирдлагын академийн багш, доктор
4

 

5

 

6

7

8

 

9

 

Баянзүрх Жалбасүрэнгийн Батзандан УИХ-ын гишүүн, ШИНЭ намын дарга
Шинэнсамбуугийн Батсамбуу ШИНЭ намын дэд дарга, бизнес эрхлэгч
Цэрэнхүүгийн Баттуяа Хүний эрхийн хуульч
Халтарын Батсуурь Эдийн засагч
Санжжавын Амарсайхан ШИНЭ намын дэд дарга, эдийн засагч
Ц.Монгол Хуульч, өмгөөлөгч
10

11

Сонгино

хайрхан

Даньдайн Энхсайхан НИТХ-ын төлөөлөгч асан
Нэргүйн Болд Төрийн удирдлагын судлаач, доктор
Эрдэнэчулууны Зоригт Хуульч, ИЗНН-ын дэд дарга асан, Авилгын эсрэг хөдөлгөөний тэргүүн
12

 

13

Сүхбаатар дүүрэг Бямбын Мөнхжаргал ШИНЭ намын Генсек, МАНАН дэглэмийн эсрэг Монгол түмний нэгдэл жагсаал цуглааны зохицуулагч
Цэндийн Энхбат МУСГЗ ТВ9 тв-ийн захирал асан
Баасангийн Отгон Сэтгүүлч
14

 

15

Баянгол Агвааны Энхцэцэг Монголын Үндэсний Аж Үйлдвэрийн зөвлөлийн ААНБ
Цэрэндоржийн Солонго Зээлдэгчдийн холбооны тэргүүн
16

17

18

Налайх
Багануур
Багахангай
Бэгзсүрэнийн Гантулга Багануурын уурхайн дэд дарга асан
19

20

Говьсүмбэр, Дорнод Осорын Ганбат ГЕГ –ын даргаар ажиллаж байсан
Ороолонгийн Эрдэнэтөгс Багш
21 Дорноговь Цэндсүрэнгийн Гантулга Дорноговь аймгийн ИТХ-ын төлөөлөгч, ШИНЭ намын Орон нутаг хариуцсан дэд дарга
22 Дорнод Хишигээгийн Одмандах Архитектор
23 Сүхбаатар аймаг Айлтгүйн Төмөр-Очир МУСГЗ, Яруу найрагч, Зохиолч
24 Төв Агваансамдангийн Батсүх Тод манлай уяач
Баярхүүгийн Баярмагнай Өмгөөлөгч, хуульч
25

26

Хэнтий Пунцагдашийн Нарантуяа “Ноён уулаа аваръя” хөдөлгөөн, “Босоо хөх Монгол” хөдөлгөөний салбарын тэргүүн
Дамбадондогийн Баатаржав Хөдөлмөрийн баатар, Паралимпийн алтан медальт
27 Архангай Даваадоржийн Ариунжаргал Хүний их эмч, эрх зүйч
28 Баянхонгор Мандахын Цэнджав Санхүүч, эдийн засагч
29 Өмнөговь Даяндоржийн Баттүвшин “Ханбогд Индасрти” ХХК–ийн захирал, олон улсын эдийн засагч
30 Баян-Өлгий Харатышхан Ганибат  
31 Ховд Ганболд Билгүүн Ховд аймгийн ОНЗ-ийн зохицуулагч, Бүтээлч ховдчууд ТББ-ын тэргүүн
32 Дархан Пүрэвдорж Эрдэнэбат Дархан уул аймгийн ИТХ-ын төлөөлөгч
Даньдай Жаргалсайхан Аж үйлдвэрийн гавъяат ажилтан, инженер
33 Орхон Дондовдоржийн Батмөнх Эдийн засагч, Ерөнхий сайдын зөвлөх асан
34 Баасангийн Эрдэнэзул Хуульч, эрхзүйч,  АТОЗ үүсгэн байгуулагч
35 Хөвсгөл Ламжав Доржпалам Дэлхийн Монгол Ногоон Нэгдэл ТББ тэргүүн
Жамсран Оюунмаа Хөвсгөл далай ээж нийгэмлэгийн тэргүүн

Холбоотой мэдээ